Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske Jastrabie - Trenčiansky krajHľadať
 
 

Mapa

Trenčianske Jastrabie sa rozprestiera na severozápadnom okraji Bánovskej pahorkatiny v údolí pod Považským Inovcom. Leží na 18°5´východnej dĺžky a na 48°48´15´´ severnej šírky. Obec vznikla pri starej obchodnej ceste, spájajúcej Bánovskú kotlinu s Považím. Je vzdialená 11 kilometrov juhovýchodne od Trenčína a 14 kilometrov severozápadne od Bánoviec nad bebravou. Obec je administratívne začlenená do okresu Trenčín a Trenčianskeho kraja.

Hranice chotára sú dané prírodnými znakmi, horskými hrebeňmi a potokmi. Chotár obce s výmerou 1320 hektárov má pretiahly tvar od západu na východ. Nadmorská výška chotára dosahuje rozpätie 251 - 1042 metrov, 275 metrov v strede obce. Priemerná nadmosrká výška je 330 metrov.


 

Poloha obce


 

Hymna obce


To naše Jastrabie...

1.Jastrabská dolina nie je to rovina, preto tam bývam tak rád, Horný, Dolný koniec, Hamajka, Vlčovec je tam čo obzerať, Brezie, Kopanice, Inovec, Patrovec hory obklopujú, pri čistej studienke, Jastrabej kyselke, chlapci tam spievajú.

R:


2. V Jastrabskej doline, tu som sa narodil a prežil svoj detský čas, od prvých detských dní prešiel som viac dolín a videl slovenských krás, takáto dolina tá je len jedna v tej slovenskej zemi, či viete, ale už vo svete, takých dolín neni.

R:


3. Tie naše doliny jastrabskej dediny, prešiel som stotisíc krát, hoc by som prešiel svet aj kolom dokola, vrátim sa vždycky rád, ľudia si tu žijú, spievajú a pijú, veselo tancujú, keď je zlá nálada, tak to zle dopadá, vtedy sa aj bijú.

R:


R: To naše Jastrabie je pekná krajina, na severe hory na juhu rovina, jastrabské dievčatá prekrásne spievajú, jastrabskí mládenci ku nim chodievajú.


 
Viete čo sú grgule?
 
 
104

 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka