Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske Jastrabie - Trenčiansky krajHľadať
 
 

Matrika

História matriky v obci

Matriky pôvodne vznikli ako cirkevná evidencia krstov, sobášov a pohrebov. Cirkevné matričné záznamy katolíkov z Jastrabia sa viedli na fare v Kostolných Miticiach. Staršie kostolnomitické matriky zo 17. storočia sa nezachovali. Obnovené boli až po kuruckom povstaní začiatkom 18. storočia. Matrika narodených a sobášených je písaná od roku 1714, matrika pochovaných od roku 1721, okrem evidencie obsahuje aj historicky cenné kronikárske zápisky. Na základe zákona z roku 1949 staršie cirkevné matriky boli uložené do štátneho archívu: matriky z rokov 1714-1806 sú v Bytči a z rokov 1800-1894 sú v Bratislave, od roku 1895 sú na Rímskokatolíckom farskom úrade v Trenčianskych Miticaich.

Evanjelici z Jastrabia patrili do evanjelického matričného obvodu v Horných Ozorovciach a židia zasa do židovského matričného obvodu v Dežericiach a neskôr v Bánovciach nad Bebravou.

Verejná správa podľa zahraničných vzorov zaviedla u nás od 1. októbra 1895 jednotné štátne matriky ako evidenciu narodených, sobášených a zomrelých. Sídlom štátneho matrikariátu sa stali Rožňové Mitice. Matriky boli vedené v maďarskom jazyku až do konca roku 1918. Nariadením zo dňa 15. júla 1899 sídlo matričného úradu preložili do Jastrabia kde patrilo 7 obcí: Jastrabie, Rožňové Mitice, Zemianske Mitice, Kostolné Mitice, Malá Neporadza, Svinná a Dubodiel. Od 1. augusta 1910 matričný úrad premiestnili na Svinnú až do roku 1949. Od 1. januára 1950 sídlom matriky pre Trenčianske Jastrabie a Trenčianske Mitice je Trenčianske Jastrabie.


 

Matrika v obci dnes

Matrika je štátna evidencia o osobnom stave fyzických osôb, ktoré sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli na území Slovenskej republiky, a štátnych občanov Slovenskej republiky, ktorí sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli v cudzine.

Do matriky sa zapisujú údaje o narodení, uzavretí manželstva a úmrtí a údaje o iných skutočnostiach rozhodujúcich pre zistenie alebo overenie osobného stavu, najmä údaje o osvojení, určení rodičovstva a o rozvode manželstva.

Predmetom zápisu do nej sú matričné udalosti, ktoré nastali na území Slovenskej republiky a v cudzine, ak ide o štátneho občana Slovenskej republiky.

Matriku tvorí kniha narodení, kniha manželstiev a kniha úmrtí. Kniha narodení a kniha úmrtí sa vedie osobitne pre každú obec; kniha manželstiev sa vedie ako jediná.

Matrika je verejná listina. Verejnými listinami sú aj rodný list, sobášny list a úmrtný list , potvrdenia vyhotovené o údajoch zapísaných v matrike a doslovné výpisy z matrík.

Matričný úrad v Trenčianskom Jastrabí vedie matričné záznamy narodených a zomrelých pre obce Trenčianske Jastrabie a Trenčianske Mitice a pre evidenciu sobášených spoločne pre obe obce.


 
Viete čo sú grgule?
 
 
101

 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka